Skip to content

530 Muscoda Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1940

Last Sale Price
$58,500
Last Sale Date
Jul 22, 2011

Property Information

Block427
Lot31
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15N

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,600
77%
Improvement Value:$57,300
23%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,862-3.0%
2024$5,012+13.8%
2023$4,403+4.9%
2022$4,197-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 3276, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1940