Skip to content

509 Muscoda Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1955

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block427
Lot50
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15M

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,700
72%
Improvement Value:$75,100
28%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,539+20.8%
2024$4,584+20.1%
2023$3,819-5.4%
2022$4,038-7.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft900DeedBook 10300, Page 1259Recorded3/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 1955