Skip to content

516 Pocasset Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1950

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Feb 1, 2017

Property Information

Block427
Lot56
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15M

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,800
76%
Improvement Value:$62,500
24%
Total Assessment$259,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,094-3.0%
2024$5,253+9.1%
2023$4,815+3.7%
2022$4,645+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3417, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1950