Skip to content

516 Tahama Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1961

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 26, 2005

Property Information

Block427
Lot63
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15M

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage956
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,400
68%
Improvement Value:$92,700
32%
Total Assessment$289,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,756-3.1%
2024$5,943+13.0%
2023$5,258+3.9%
2022$5,061+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2968, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1961