Skip to content

532 Pocasset Road

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1970

Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block427
Lot82
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15M

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,714
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,600
55%
Improvement Value:$155,400
45%
Total Assessment$347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,814-3.5%
2024$7,060-10.7%
2023$7,903+4.0%
2022$7,597+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970