Skip to content

527 Pocasset Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1970

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block427
Lot85
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20M

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,500
59%
Improvement Value:$138,000
41%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,727-3.3%
2024$6,957+10.5%
2023$6,299+3.8%
2022$6,069+19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 3560, Page 362Recorded7/10/2020

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 3447, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1970