Skip to content

502 Upper Highland Lk Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1963

Last Sale Price
$347,400
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block427
Lot86
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20M

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,800
62%
Improvement Value:$121,300
38%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,425+0.8%
2024$6,371+12.7%
2023$5,654-5.2%
2022$5,966+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$347,400
Sq Ft1,116DeedBook 10235, Page 329Recorded3/7/2023

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,008DeedBook 3538, Page 500Recorded11/14/2019

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 3475, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1963