Skip to content

504 Edwards Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1971

Last Sale Price
$163,700
Last Sale Date
Aug 1, 2000

Property Information

Block427
Lot89
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20M

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,800
54%
Improvement Value:$161,000
46%
Total Assessment$353,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,216-3.4%
2024$7,470+14.3%
2023$6,537+4.2%
2022$6,276+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$163,700
DeedBook 2480, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1971