Skip to content

531 Pocasset Road

Highland Lakes, NJ 07422

Built 2016

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block427
Lot91
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20M

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,700
47%
Improvement Value:$225,600
53%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,673-3.5%
2024$8,985+11.9%
2023$8,030+3.2%
2022$7,781+12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,914DeedBook 10314, Page 316

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 3393, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 2016