Skip to content

511 Edwards Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2009

Property Information

Block427
Lot96
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20M

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
52%
Improvement Value:$181,400
48%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,753-3.4%
2024$8,025+9.8%
2023$7,311+16.2%
2022$6,291-5.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960