Skip to content

65 Breakneck Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1960

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block428
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15L

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
52%
Improvement Value:$151,800
48%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,954+3.2%
2024$6,737+21.3%
2023$5,554+11.9%
2022$4,961+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,040DeedBook 3581, Page 336Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3418, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1960