Skip to content

40 Wawayanda Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1955

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 28, 2010

Property Information

Block437
Lot15
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15W

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
55%
Improvement Value:$126,400
45%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,261-3.3%
2024$6,477+9.3%
2023$5,925+12.5%
2022$5,268-9.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3251, Page 540

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 3196, Page 731

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 2862, Page 303

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 2688, Page 316

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1932, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1955