Skip to content

2 Ridge Rd E

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block441
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15W

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,300
49%
Improvement Value:$129,800
51%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,893-5.0%
2024$6,202+54.7%
2023$4,010-3.2%
2022$4,141-33.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,348DeedBook 10392, Page 1245Recorded7/16/2025

Property Sale

Sale
$23,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 3451, Page 404Recorded10/25/2017

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2111, Page 268

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 1487, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1962