Skip to content

16 Nutley Ave

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1988

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block447
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15Z

Building Details

Building Class17
Description1/2 OF LOT 18.0
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,472
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
41%
Improvement Value:$243,000
59%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,149-3.6%
2024$9,488-0.4%
2023$9,530+10.1%
2022$8,654+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 3478, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1988