Skip to content

16 Curtis Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1990

Last Sale Price
$398,000
Last Sale Date
Oct 5, 2000

Property Information

Block450
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19J

Building Details

Building Class17
Description2S FW O 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,518
Acreage4.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,600
37%
Improvement Value:$404,700
63%
Total Assessment$641,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,836-8.9%
2024$15,185+5.9%
2023$14,345+6.9%
2022$13,418+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$398,000
DeedBook 2496, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 1563, Page 337