Skip to content

521 Upper Highland Lk Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block452
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20M

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,500
67%
Improvement Value:$141,200
33%
Total Assessment$427,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,165+3.9%
2024$7,862+9.7%
2023$7,169+4.5%
2022$6,861-3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,150DeedBook 3653, Page 566Recorded10/19/2022

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 2647, Page 4

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 1147, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1972