Skip to content

510 Upper Highland Lk Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1988

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block455
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20M

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,200
51%
Improvement Value:$187,500
49%
Total Assessment$385,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,904-3.4%
2024$8,184+9.2%
2023$7,496+5.1%
2022$7,133+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900
Sq Ft1,568DeedBook 3522, Page 444Recorded7/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 1469, Page 235