Skip to content

205 Waconia Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1960

Last Sale Price
$278,500
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block459
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20A.

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,800
62%
Improvement Value:$125,100
38%
Total Assessment$326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,608-3.3%
2024$6,833+26.4%
2023$5,406+2.7%
2022$5,265-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$278,500
Sq Ft1,110DeedBook 3609, Page 525Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$65,100
Sq Ft1,110DeedBook 3598, Page 814Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 3419, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1960