Skip to content

212 Mohican Road

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1968

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block459
Lot59
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20B

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,300
73%
Improvement Value:$72,600
27%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,331-3.1%
2024$5,500+10.1%
2023$4,994+4.1%
2022$4,798+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft792DeedBook 3636, Page 810Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 3373, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1968