Skip to content

203 Waconia Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1974

Last Sale Price
$142,840
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block459
Lot85
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20A

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
66%
Improvement Value:$99,600
34%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,934-3.2%
2024$6,130+6.9%
2023$5,733+3.1%
2022$5,562+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,840
Sq Ft952DeedBook 3618, Page 361Recorded1/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1974