Skip to content

53 Onteora Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1987

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Oct 15, 2003

Property Information

Block463
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15O

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,253
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,700
40%
Improvement Value:$266,900
60%
Total Assessment$444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,793+1.4%
2024$9,656+6.0%
2023$9,108+8.8%
2022$8,370-5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 2771, Page 7

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 2306, Page 255

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 1957, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1987