Skip to content

114 Pocantecs Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1950

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block464
Lot30
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15H

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage834
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,200
76%
Improvement Value:$62,300
24%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,465+3.9%
2024$5,259+7.8%
2023$4,878+1.2%
2022$4,820+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft834DeedBook 10341, Page 1470Recorded10/18/2024

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 2728, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1950