Skip to content

1217 Lakeside Dr E

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1938

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Aug 7, 2023

Property Information

Block464
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15G

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,191
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,500
59%
Improvement Value:$312,600
41%
Total Assessment$765,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,339+7.2%
2024$17,114+7.2%
2023$15,966+3.4%
2022$15,443+36.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,191DeedBook 10265, Page 1399Recorded8/25/2023

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,199DeedBook 3510, Page 194Recorded3/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1938