Skip to content

117 Pocantecs Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1977

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block468
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,278
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,800
62%
Improvement Value:$283,300
38%
Total Assessment$749,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,085+2.6%
2024$17,635+8.1%
2023$16,315-4.9%
2022$17,149+27.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,278DeedBook 3522, Page 979Recorded7/3/2019

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 2178, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1977