Skip to content

102 Cedar Ln

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1998

Last Sale Price
$134,300
Last Sale Date
Jan 5, 1999

Property Information

Block469
Lot90
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15G

Building Details

Building Class16
Description1SFVR1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,400
57%
Improvement Value:$147,200
43%
Total Assessment$345,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+1.7%
2024$7,255+5.3%
2023$6,889+2.8%
2022$6,704+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$134,300
DeedBook 2342, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1998