Skip to content

755 Old Canistear Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1950

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block472
Lot20
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15E

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,211
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,500
62%
Improvement Value:$120,200
38%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,781+15.1%
2024$5,890+5.9%
2023$5,565-3.0%
2022$5,734+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$388,000
Sq Ft1,211DeedBook 10253, Page 1055Recorded6/21/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950