Skip to content

160 Coon Den Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1945

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 6, 2024

Property Information

Block472
Lot58
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,900
51%
Improvement Value:$189,800
49%
Total Assessment$389,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,539+0.9%
2024$8,466+4.6%
2023$8,093+12.1%
2022$7,221+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,792DeedBook 10352, Page 222Recorded12/10/2024

Property Sale

Sale
$236,000
Sq Ft1,792DeedBook 3552, Page 848Recorded3/24/2020

Property Sale

Sale
$211,500
DeedBook 2933, Page 169

Property Sale

Sale
$536
DeedBook 2844, Page 78

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2491, Page 162

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 2406, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1945