Skip to content

307 Darys Pl

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1955

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block474
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
51%
Improvement Value:$164,200
49%
Total Assessment$335,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,821+1.4%
2024$7,717+5.2%
2023$7,336+4.0%
2022$7,055-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3336, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1955