Skip to content

33 Meadow Lane

Vernon, NJ 07462

Built 1985

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Aug 5, 2019

Property Information

Block479
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19K

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,800
55%
Improvement Value:$152,200
45%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,843+4.4%
2024$7,515+0.9%
2023$7,446+2.4%
2022$7,268-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500
Sq Ft1,736DeedBook 3528, Page 846Recorded8/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 3452, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1985