Skip to content

9 Timothy Ln

Vernon, NJ 07462

Built 1968

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Jul 7, 2005

Property Information

Block486
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19E

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,312
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,200
37%
Improvement Value:$294,900
63%
Total Assessment$468,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,260-0.5%
2024$11,318+10.5%
2023$10,243+2.6%
2022$9,982+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 2951, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1968