Skip to content

5 Saturn Ct

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1977

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block491
Lot13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20P

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,900
61%
Improvement Value:$131,200
39%
Total Assessment$333,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,757-3.3%
2024$6,988+3.9%
2023$6,726+4.8%
2022$6,420-15.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 3363, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1977