Skip to content

1 Apollo Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1985

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Jul 15, 2014

Property Information

Block491
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S FW 2 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,600
63%
Improvement Value:$116,100
37%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,354-3.3%
2024$6,568+1.6%
2023$6,465+4.2%
2022$6,204-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 3341, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1985