Skip to content

529 Tranquility Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Feb 10, 2026

Property Information

Block491
Lot38
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20N

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,400
63%
Improvement Value:$117,700
37%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,408-3.3%
2024$6,625+6.2%
2023$6,239+4.2%
2022$5,985+6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,582DeedBook 10442, Page 199Recorded3/13/2026

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3364, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1970