Skip to content

520 Tranquility Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2013

Property Information

Block491
Lot49
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20N

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,498
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,800
54%
Improvement Value:$176,100
46%
Total Assessment$379,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,789-3.4%
2024$8,067-9.2%
2023$8,882+3.2%
2022$8,608+7.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973