Skip to content

516 Tranquility Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block491
Lot51
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20N

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,400
63%
Improvement Value:$115,900
37%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,116-3.4%
2024$6,334+7.4%
2023$5,898+5.2%
2022$5,606-4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969