Skip to content

542 Tranquility Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1968

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 26, 2014

Property Information

Block491
Lot54
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20N

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,300
47%
Improvement Value:$222,500
53%
Total Assessment$419,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,661-3.5%
2024$8,972+4.6%
2023$8,580+4.5%
2022$8,213+13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3360, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1968