Skip to content

510 Cooper Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2005

Property Information

Block491
Lot59
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20N

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,900
58%
Improvement Value:$152,600
42%
Total Assessment$363,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,440-3.5%
2024$7,706+1.0%
2023$7,631+3.9%
2022$7,346-8.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996