Skip to content

213 Acabonack Road

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1969

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block492
Lot63
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20D.

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,600
56%
Improvement Value:$153,900
44%
Total Assessment$351,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,142-3.4%
2024$7,390+15.4%
2023$6,402+4.2%
2022$6,144+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3140, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1969