Skip to content

225 Canadawa Ln

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1970

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Jun 1, 2004

Property Information

Block493
Lot45
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20E

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,642
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,400
51%
Improvement Value:$191,400
49%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,360+1.0%
2024$8,279+0.3%
2023$8,254+2.0%
2022$8,088+14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 2826, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1970