Skip to content

410 Shepperd Ln

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1969

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block497
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1S FR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage804
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,400
70%
Improvement Value:$85,300
30%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,980+3.1%
2024$5,798+2.5%
2023$5,657+7.2%
2022$5,277+14.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft804DeedBook 3571, Page 105Recorded11/2/2020

Property Sale

Sale
$156,100

From:

To:

Sq Ft804DeedBook 3435, Page 225Recorded7/11/2017

Property Sale

Sale
$42,500

From:

To:

Sq Ft804DeedBook 3395, Page 733Recorded7/7/2016

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 1578, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1969