Skip to content

1023 Lakeside Dr E

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1972

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 26, 2011

Property Information

Block502
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20H

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,100
74%
Improvement Value:$160,900
26%
Total Assessment$620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,166+4.0%
2024$14,588+4.8%
2023$13,920+1.3%
2022$13,738+16.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3276, Page 940

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 1261, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1972