Skip to content

1021 Lakeside Dr E

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1985

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Dec 19, 2001

Property Information

Block502
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20H

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$454,100
77%
Improvement Value:$134,700
23%
Total Assessment$588,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,439+4.4%
2024$13,826-0.8%
2023$13,933+2.1%
2022$13,644+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 2606, Page 309

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2175, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1985