Skip to content

530 Rt 517

Sussex, NJ 07461

Built 1983
Farm (Regular)
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2025

Property Information

Block520
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
DescriptionLIFE RIGHTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,007
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
26%
Improvement Value:$363,000
74%
Total Assessment$490,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,222+0.5%
2024$12,164-0.2%
2023$12,185+4.2%
2022$11,697+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983