Skip to content

3 Pevero Pl Unit 2

Vernon, NJ 07462

Built 1988

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Dec 2, 2022

Property Information

Block526
Lot116
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionGOLF UP END
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
57%
Improvement Value:$129,000
43%
Total Assessment$299,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,854+10.5%
2024$5,300-9.3%
2023$5,843+13.1%
2022$5,165+18.2%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000
Sq Ft1,452DeedBook 3658, Page 439Recorded12/8/2022

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2794, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1988