Skip to content

1 Baltusrol Ct Unit 1

Vernon, NJ 07462

Built 1993

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 3, 2017

Property Information

Block526
Lot245
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionSKY LO END 2LEV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
55%
Improvement Value:$120,400
45%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,821+7.9%
2024$5,395+0.1%
2023$5,390+7.7%
2022$5,005+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3423, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1993