Skip to content

8 Augusta Dr Unit 1

Vernon, NJ 07462

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block526
Lot360
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionSKY LO END
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
49%
Improvement Value:$157,400
51%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,781+10.0%
2024$6,166+3.9%
2023$5,937+21.0%
2022$4,905-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,900
Sq Ft1,820DeedBook 3585, Page 569Recorded4/26/2021

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 3561, Page 106Recorded7/17/2020

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 3389, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1987