Skip to content

5 Deer Valley Ln Unit 2

Vernon, NJ 07462

Built 1986

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Aug 2, 2016

Property Information

Block527
Lot468
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionWOOD UP END
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage842
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
61%
Improvement Value:$79,900
39%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,338+4.5%
2024$4,151+24.7%
2023$3,328+10.8%
2022$3,005-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1986