Skip to content

1 Deer Valley Ln Unit 8

Vernon, NJ 07462

Built 1986

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Feb 18, 2011

Property Information

Block527
Lot482
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionWOOD UP IN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage734
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
62%
Improvement Value:$76,600
38%
Total Assessment$201,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,264+3.9%
2024$4,102+25.4%
2023$3,272+11.0%
2022$2,948+23.1%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3267, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1986