Skip to content

1 Stonehill Dr Unit 3

Vernon, NJ 07462

Built 1982

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block528
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19M

Building Details

Building Class35
DescriptionTH END
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
52%
Improvement Value:$128,900
48%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,875+8.7%
2024$5,404-5.5%
2023$5,720+0.9%
2022$5,668-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2656, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1982