Skip to content

9 Wimbledon Dr Unit 1

Vernon, NJ 07462

Built 2005

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Aug 13, 2019

Property Information

Block529
Lot12
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19M1

Building Details

Building Class35
DescriptionTH 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,648
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
42%
Improvement Value:$244,600
58%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,784+5.8%
2024$9,249+9.3%
2023$8,461+6.3%
2022$7,963-20.0%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000
Sq Ft2,648DeedBook 3531, Page 140Recorded9/11/2019

Property Sale

SaleMulti
$417,500
DeedBook 3235, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 2005